Ver mi, kompostovanie je dobré


Naše substráty sú unikátne. Väčšina z nich je obohatená o dážďovkový biohumus - vermikompost. Jedinečný  druh biologicky aktívnej prímesi, ktorú pre Vás pripravila sama príroda a .... dážďovky.

Výsledkom ich „práce“  sa rastlinný odpad mení na vzácnu hmotu – vermikompost. Vermikompost priaznivo pôsobí na rast a vývoj koreňového systému rastliny, pozitívne ovplyvňuje klíčenie a rast, zvyšuje úrodnosť, zlepšuje štruktúru pôdy, veľmi významne ovplyvňuje retenčnú schopnosť (hospodárnosť s vodou) pôdy a pestovateľského substrátu.

Na výrobu dážďovkového biokompostu sa najviac používajú: dážďovka hnojová (Eisenia foetida) a možno známejšia dážďovka kalifornská (Eisenia Andrei). Pracujú 4 x rýchlejšie ako bežné metódy kompostovania.

Ďalšou zaujímavosťou a jedinečnou vlastnosťou vermikompostu je, že obsahuje živiny, ktoré sú pre rastliny prístupnejšie, ako živiny z bežného kompostu, tým vedia rastliny  prijať a zužitkovať vo svoj prospech viac živín, čo sa prejaví na ich prosperujúcom raste a kvalite a množstve kvetov a plodov.

Kompostovať môžete aj Vy. Poradíme Vám ako na to.

„Bývanie“

Budete potrebovať  nepriehľadnú nádobu s tesným vekom, krytom, aby sa obsah nevysúšal.  Rozmery nádoby by mali spĺňať pomer 1:2:3 (výška, šírka, dĺžka) . Veľkosť nádoby prispôsobte množstvu biologického odpadu. Na 2kg biologického odpadu týždenne počítajte s plochou 0,3 -0,5 m2. Materiál nádoby je závislý na Vašej voľbe. Bočné steny majú byť perforované na zabezpečenie prevzdušnenia a dno s viacerými menšími otvormi na odtok prebytočnej vlahy. Nádobu môžete umiestniť mimo slnečného žiarenia do záhrady, na balkón,  do pivnice, do garáže.

Na 0,25 kg biologického odpadu / deň budete potrebovať cca 0,5 kg dážďoviek.

Ak je nádoba umiestnená  v záhrade na zemi, dajte pod ňu sieťku alebo mrežu aby sa cez otvory na spodnej strane nedostali dovnútra škodcovia – hraboše, krtkovia ... . AK ju máte umiestnenú v budove je vhodné podložiť ju plochou miskou na zadržiavanie vytekajúcej tekutiny.

Na dno nádoby dajte prvú vrstvu, do ktorej „nasťahujete“ dážďovky.  Môže to byť vlhká hlinená zemina, staré lístie,  slama, piliny, tráva .... . Ako sa vyššie spomínalo, vhodné sú dážďovka hnojová alebokalifornská. Nevhodná je u nás bežne žijúca dážďovka obyčajná.  Potrebný počet dážďoviek závisí od množstva biologického odpadu, ktorý bude na spracovanie.

 

„Kŕmenie“

Do kompostu pre dážďovky môžete použiť  rastlinné zvyšky  - tráva, lístie, zvyšky ovocia  a zeleniny (nie citrusy a nie plesnivé); zvyšky potravy – pečivo, chlieb, vajíčkové škrupiny, použité čajové vrecká a káva, piliny.

Novú potravu zahrabte do podstielky aby bola zakrytá, v opačnom prípade začne plesnivieť. Plesnivé časti z kompostu odstráňte.

NEDÁVAJTE do kompostu zvyšky citrusových plodov-môžu byť chemicky ošetrené, mliečne výrobky, mastné a slané zvyšky, mäso a kosti!

Novú potravu zahrabte do podstielky aby bola zakrytá, v opačnom prípade začne plesnivieť. Plesnivé časti z kompostu odstráňte.

„Použitie“

Časť hotového kompostu premiestnite na jednu stranu nádoby a potravu pridávajte na druhú stranu. Pri manipulácii nepoužívajte ostré predmety aby ste neporanili dážďovky. Dážďovky sa postupne premiestnia na stranu s čerstvou potravou a Vy môžete vermikompost vybrať.

Vermikompost použite v záhradách, sadoch, do kvetináčov, hriadok, jám atď. Rozsypte na záhon na povrch pôdy, zapracujte do pôdy ku koreňom rastlín, na spodok jamy pri presádzaní okrasných rastlín, zmiešajte so substrátom alebo zeminou v pomere 1:3 a použitie do kvetináčov, hrantíkov, debničiek atď.

Môžete si pripraviť aj kvapalné hnojivo vylúhovaním vermikompostu vo vode. Do 1 l vody použite 50g vermikompostu, nechajte stáť 24 hodín, následne môžete tekutinou polievať rastliny, resp. zriediť so závlahovou vodou.


Dážďovka

 

 

 

 

Pošlite nám Vaše skúsenosti a fotky, budeme vďační a najlepšie odmeníme malým darčekom.


Späť