Obľúbené orchideje


Väčšina orchideí žije v prírode symbiotickým (spolunažívaním) spôsobom života na kmeňoch stromov. Preto aj pri domácom pestovaní je potrebné napodobniť toto pestovateľské médium. Nikdy nepresádzajte orchideu do obyčajnej zeminy resp. substrátu. Má vzdušné korene, ktoré by sa takto „zadusili“. Na presádzanie orchideí existuje preto aj v sérii Florimo špeciálny substrát pre orchideje.

Pre orchideje je najdôležitejšie aby substrát bol vzdušný. Orchidejový substrát Florimo je vyrobený z hrubej vláknitej rašeliny, píniovej kôry, kokosovej drte a perlitu. Je obohatený o hnojivo PG MIX, avšak obsah hnojiva nie je vysoký. Je potrebné vedieť, že orchidea je citlivá na zasolenie. Aby sa tomu predišlo odporúčame každé dva mesiace ponoriť na 10 min. do čistej odstátej vody aby sa nahromadené zvyšky hnojív mohli vyplaviť. Následne kvetináč vyberte, prebytočnú vodu nechajte odkvapkať a položte späť na pôvodné miesto.

Nádoby

Prečo vidieť v záhradkárskych predajniach pre orchideje väčšinou priesvitné kvetináče?

Pretože naozaj sú pre orchideje vhodné. Ale neznamená to, že v nepriesvitných sa nemôže alebo nedajú pestovať. Vysvetlenie je v koreňoch. Orchidea má tzv. vzdušné korene s obsahom chlorofylu. T.z., že aj pomocou koreňov prebieha fotosyntéza a rastlina sa tak vyživuje a vytvára si zásobné živiny. Avšak k fotosyntéze je okrem chlorofylu potrebné aj slnečné žiarenie – t. z., že korene musia byť na svetle.

Ak použijete nepriesvitný kvetináč, fotosyntetizovať budú len vrchné korene, ktoré budú mať prístup k svetlu, ostatné korene preberú výlučne funkciu riadnych koreňov – t.z. kotviacu a budú prijímať živiny a vlahu zo substrátu.

Rovnaký substrát je vhodný okrem orchideí aj na pestovanie Antúrií a Bromélií.

Starostlivosť

Orchideje sú pomerne náročné na vlahu, preto sa odporúča aby bol pestovateľský substrát vždy vlhký, avšak zabráňte aby kvetináč, resp. korene stáli vo vode. Obľubujú svetlé stanovište, ale nie priame slnko. Teploty by sa mali pohybovať v rozmedzí 19-26 cez deň a 15 – 17 v noci, potrpia si na vlhkosť vzduchu  50-70%, zavďačia sa Vám aj za občasné osvieženie rozprašovačom.

 

Pre bohaté a dlhé kvitnutie odporúčame používať pri zálievke hnojivo v zime 1 x za 3-4 týždne, jar- leto – jeseň 1x za 1-2 týždne.

Používajte špeciálne hnojivo pre orchideje – keďže má vyrovnané zloženie s nízkym obsahom solí.

Orchidea vyžaduje zalievanie každých 7-10dní. 

Hoci najnovšie hibridy pozemných orchideí vyslovené obdobie pokoja nemajú, nežiadajte od nich nepretržité kvitnutie, rastlina si musí cez rok oddýchnuť, preto vegetačný pokoj,  je pre ňu a pre ďalšie kvitnutie, veľmi dôležitý.  

V období pokoja zalievajte len veľmi striedmo.

Rady

bez kvetov - ak Vám orchidea odkvitne a ani po dlhom období nenasadzuje nové kvety,  skúste ju na niekoľko týždňov premiestniť na chladné, ale svetlé miesto. Tento tzv. šok ju vyprovokuje k rastu nových výhonkov a k zakladaniu kvetných púčikov. Počkajte kým sa kvetné púčiky dostatočne vyvinú a následne rastlinu premiestnite na pôvodné miesto.

pretŕčajúce korene – ak Vám korene vyrastajú z črepníka, ak je rastlina odkvitnutá môžete ju presadiť do väčšieho črepníka, ale zdravé  korene mechanicky  neodstraňujte. Vzdušné korene sú pre orchideu veľmi dôležité a ich odstránením by ste jej ublížili.

kedy presádzať -  orchidea sa môže presádzať počas celého roka ak nie je v kvete. Po odkvitnutí ju môžete presádzať v ktoromkoľvek období roka. Aspoň každé dva roky by sa mala presadiť, buď do väčšieho črepníka, resp. len kvôli obnove vzdušnosti substrátu.

 

Konár Orchideji

 

 


Späť